Spragniony kulturalnej rozrywki internauta ma do wyboru dwie opcje – albo szukać interesujących go wydarzeń kulturalnych w sposób nieuporządkowany, po omacku, albo robić to w sposób zorganizowany, który nie tylko pozwoli mu znaleźć najciekawsze eventy czy festiwale w kraju i za granicą, ale który pozwoli mu także zaoszczędzić sporo czasu. Odpowiedź na pytanie, którą z tych opcji internauta powinien wybrać, jest raczej prosta, natomiast w odpowiedzi na pytanie, jak w sposób zorganizowany szukać imprez kulturalnych, większość fachowców wskaże nam uporządkowany zbiór stron internetowych.

A dlaczego moderowany zbiór stron internetowych to najlepszy, zdaniem fachowców, sposób na odnalezienie się w gąszczu informacji ze świata kultury? Otóż dlatego, że w zbiorze tym znajdują się wyłącznie wartościowe strony, zawierające informacje o tym „co, gdzie i kiedy”, a dodatkowo także witryny odpowiednio posegregowane. Aby nie być gołosłownym, możemy się posłużyć przykładem z naszego zbioru stron i portali, w którym kategoria dotycząca kultury i sztuki jest znacząco rozwinięta. W kategorii tej znajdują się przeróżne podkategorie, poświęcone innym działom kultury i sztuki, a te z kolei dzielą się na jeszcze mniejsze grupy. Wiele podkategorii, poświęconych konkretnym aspektom kultury albo określonym dziedzinom sztuki, posiada właśnie wyodrębniony dział dotyczący festiwali. I tak np. w podkategorii dotyczącej literatury znajduje się dział o festiwalach literackich, w podkategorii dotyczącej kina i filmu – dział poświęcony festiwalom kinowym, a np. w podkategorii dotyczącej muzyki – dział poświęcony festiwalom muzycznym.

Dzięki uporządkowanej strukturze i właściwie utworzonemu drzewku kategorii i podkategorii, osoba szukająca wiadomości dotyczących największych imprez muzycznych w kraju i za granicą, nie znajdzie się w podkategorii poświęconej malarstwu. Z kolei osoba pragnąca wziąć udział w imprezie filmowej nie zacznie poszukiwania biletów czy wejściówek od przeglądania zasobów w podkategorii poświęconej kabaretom.

Miłośników kina czy muzyki można zachęcić do korzystania z moderowanej bazy adresów internetowych jeszcze z kilku innych powodów. W bazie tej nie ma miejsca na strony służące jedynie gromadzeniu linków, a przecież nie ma nic bardziej frustrującego dla osoby pragnącej się rozwinąć kulturalnie, niż ciągłe trafianie na strony, które nie przedstawiają żadnej wartości. Poza tym korzystając z wiarygodnej bazy adresów minimalizujemy szansę na ściągnięcie do komputera złośliwego oprogramowania. I wreszcie w bazie tej nie znajdziemy stron oferujących pirackie filmy i muzykę, które pod hasłami takimi jak „festiwal muzyki” albo „festiwal filmowy” chcą nas skusić do nielegalnego korzystania z wytworów kultury.

Kategorie


Ostatnie wpisy